Nadide Sultan Biyografi

15 Kasım 1976 yılında İstanbul’da doğdu. Ortaokulda besteci Gündoğdu Duran’dan repertuar, solfej ve kanun dersleri almaya başladı. Liseye başladığı yıl Üsküdar Musiki Cemiyeti’ne girdi. Orada aldığı müzik eğitiminin yanında Hüsnü Anıl’dan kanun dersleri de aldı. Üsküdar Musiki Cemiyeti’nde solist ve korist olarak 4 yıl boyunca konserlerde görev aldı. Bir yandan kurucu üye olduğu Marmara Musiki Cemiyeti’nde de müzik çalışmalarına devam etti . Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nin Türk Musikisi Bölümü’ne girdi; Süheyla Altmışdört, Cinuçen Tanrıkorur ve birçok önemli hocayla çalıştı. Orada arkadaşlarıyla bir grup kurdu ve solistleri oldu. İlk sahne çalışmasını da bu grupla yaptı. Sonraki yıl İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nın Ses Eğitimi Bölümü’ne derece yaparak girdi.

1997 yılında Garo Mafyan tarafından keşfedildi ve ilk albümünü yaptı. Müziği Garo Mafyan’a, sözleri kendisine ait olan “Vuslata Beş Kala” adlı şarkı albüme ismini verdi. Daha sonra okulunu dondurarak konser çalışmalarına hız verdi. 1999 yılında “Tutuldum” albümünü yayınladı, ilk klip şarkısı olan “Tutuldum” un sözleri kendisine ait olmakla beraber, müziğini Ahmet Özden’le yaptı. 2000 yılında yaptığı “Aşktan Ölsem” albümünde de söz ve müzik çalışmaları oldu. 2001 yılında oldukça başarı kazanan “Çifte Bela” adlı sit-com da rol aldı. 2004 yılında “Dene Bakalım” adlı albümünde yine söz ve müziği kendisine ait olan birçok şarkıyla beraber, iki tane Türk Müziği eseri de seslendirdi. Aynı sene içerisinde “Anadolu Magazin” adlı tv programını sundu, “Bodrum Hakimi” adlı televizyon filminde başrol oynadı. 2005 yılında “Ispanaktan Nağmeler” adlı sinema filminde rol aldı. 2008 yılında “Tek Kişilik” adlı albümünü piyasaya çıkarttı. Bu albümde birçok söz ve beste çalışmaları oldu. 2009 yılında “Yapma Diyorum” adlı televizyon dizisinde oynadı. 2010 yılında “Olmadı Gitti” adlı bir maxi single çalışması yaptı. Bu arada 2009 yılında yarım bıraktığı İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarı’na geri dönerek 2011 yılında eğitimini tamamladı. 2012 yılında dokuz şarkı, bir versiyondan oluşan “Hayat Aşktan Yana” adlı albümünü yaptı.

Bütün bu yıllar boyunca yurt içi ve yurt dışında yüzlerce konser verdi. Birçok ödülü olan şarkıcı 2012 yılında Haliç Üniversitesi Konservatuarı Türk Müziği Bölümü’nde yüksek lisans yapmaya başladı.

Nadide, eğitim hayatıyla beraber konser çalışmalarını sürdürmektedir.

Nadide Sultan